Cei de la „Anii Drumeției” vin cu o propunere inedită pentru acest weekend: o tură de noapte în Munții Făgăraș și un răsărit pe Vf. Negoiu.
„Vă invităm într-o tură specială, 20-21.07.2024 – Tură de noapte în Munții Făgăraș: Răsărit pe Vf. Negoiu. Drumeția este una de dificultate mare cu o diferență de nivel de 1400 m. Traseul pe care îl vom urma este: Bâlea Lac – Șaua Paltinu – Vf.Laița – Vf.Lăițel – L.Călțun – Portița Călțunului – Strunga Doamnei – Vf.Negoiu – L.Căltun – Poteca lui Gligorea – Bâlea Lac, și este un traseu de creastă spectaculos și pitoresc, pe care îl vom parcurge noaptea la dus și ziua la retur”, spun organizatorii.
Întâlnirea drumeților are loc sâmbătă, la ora 21.30, în parcarea magazinului Hervis – Shopping City Șelimbăr.
Pentru această tură e nevoie ca participanții să aibă bocanci de munte peste gleznă, haine de ploaie/vânt, în mai multe straturi, strat termic, căciulă, mănuși, pelerină, șapcă / protecție soare, frontală și baterii de rezervă, sticlă cu apă (minim 1l), mâncare, gustări, fructe și batoane energizante.
Un bilet în această tură de noapte costă 70 lei/ persoană. Pentru copiii până în 14 ani, participarea este gratuită, dacă sunt însoțiți de un adult. Tura se va ține cu maxim 20 de participanți. Bilete – AICI.
Organizatorii pot asigura transportul tur-retur unui număr limitat de persoane. Pentru rezervarea locului, puteți să contactați telefonic – 0744-371547, după efectuarea înscrierii.
Ghid va fi Radu Zaharie – 0744-371547.
Programul „Anii Drumeției” este inițiat și finanțat de Consiliul Județean Sibiu, în colaborare cu Asociația Județeană de Turism Sibiu. Scopul principal este de a îmbunătăți infrastructura de drumeție din județ și de a promova activități specifice ecoturismului.