Adrian Echert, despre plecările colegilor USR în alte partide: “Nu cred că ne vor afecta într-o măsură în care să ne pericliteze obiectivele”

mm

Întrebat într-o conferință de presă susținută astăzi, cu prilejul depunerii candidaturilor la parlamentare, despre plecările colegilor din partid, Adrian Echert, președintele USR – municipiul Sibiu, a declarat că nu crede că afectează în vreun fel obiectivele USR.

“Dacă îmi permiteți o glumă, USR și-a propus să schimbe mereu politica. Pare că o face și din interiorul altor partide. Sunt convins că o parte din voturi vor merge și în direcțiile respective. În ceea ce privește PSD – Claudiu Mureșan… Ieri s-a anunțat lista, el practic nu mai este primul la Senat, loc de unde a plecat de la USR. Lucrul acesta se întâmplă în țară, cei care au plecat de la alte partide sunt vioara a doua, a treia în acele construcții. (…) Ne ajută parașutarea doamnei Șandru aici la Sibiu, unde ea nu are nicio legătură. Cred că nu ne afectează în niciun fel”, a spus Adrian Echert.

Cât despre plecarea deputatului Marius Vulcan la DREPT, Echert a precizat: “S-a dus către un partid care nu a făcut pragul data trecute și al cărui scop eu cred că este de a ne rupe voturi și atât, nu neapărat să facă pragul. Nu cred că ne vor afecta într-o măsură în care să ne pericliteze obiectivele”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *