
Levente Serfőző, preşedintele Asociaţiei Maghiarilor din Sibiu HID, s-a alăturat proiectului dedicat Zilei Naționale a Lecturii.
Acesta a fost, pentru o zi, „delegat” să le citească copiilor de clasa a V-a de la Liceul Teoretic „Constantin Noica” din Sibiu.
„Ziua Națională a Lecturii este pe 15 februarie, iar cu această ocazie am fost invitat și „delegat” la Liceul Teoretic „Constantin Noica” să mă întâlnesc cu elevii de clasa a V-a. Ora de lectură a fost de fapt o interacțiune cu minunații elevi, iar textele soresciene chiar au fost pe placul acestora. Bineînțeles, am enumerat multiplele avantaje și binefaceri ale cititului, precum le-am și prezentat un pic autorul. Despre Marin Sorescu chiar ai ce să povestești. Mulțumesc Bibliotecii ASTRA Sibiu, directorului instituției dl. Razvan Pop, pentru excelentul demers și onoarea de a mă invita în proiect. Am acceptat cu drag și trac:) în același timp, pentru că e o responsabilitate aparte să le vorbești elevilor despre lectură, să le captezi atenția cu acest subiect, măcar și pentru o singură oră. Cred că mi-a reușit de această dată. Mulțumesc doamnei director adjunct Georgeta Sava pentru ospitalitate și ajutor, precum și profesorilor coordonatori. Și…mulțumesc copii, sunteți deosebiți!”, a transmis Levente Serfőző.


